Systemy wentylacyjne i ich tryby oszczędnościowe

Systemy wentylacyjne w domu

Systemy wentylacyjne i ich tryby oszczędnościowe

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń – biurowych czy mieszkalnych, jest niezwykle istotnym aspektem codziennego funkcjonowania. Do wyboru jest wiele różnych rozwiązań i systemów wentylacyjnych. Najpopularniejsze, obok  wentylacji grawitacyjnej, są wentylacje mechaniczne. Jednak przebojem na rynek polski wchodzą systemy automatyki wentylacji, którymi również warto się zainteresować.

Wentylacja mechaniczna

Jest to często stosowane i najpopularniejsze, poza wentylacją grawitacyjną, rozwiązanie. Wentylacja mechaniczna może być stosowana zarówno w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona inwestycja zapewni sprawny przepływ powietrza, który zapewni komfort przebywania w budynku o każdej porze roku.

Jeśli chodzi o wentylację dla firm, to warto pamiętać, że wentylacja mechaniczna może być stosowana nie tylko w lokalach usługowych czy sklepach, ale również w lokalach gastronomicznych, halach produkcyjnych i różnorodnych fabrykach. Przeprowadzeniem takiej specjalistycznej usługi montażu wentylacji zajmują się fachowe firmy, które wykonują niezbędne pomiary, plan i wycenę, a na dalszym etapie przeprowadzają całą inwestycję wraz z montażem i późniejszym serwisem.

Ponadto firmy, o których wspomniano, coraz częściej oferują swoje usługi w zakresie inwestycji w tak specyficznych i wymagających pomieszczeniach, jak na przykład w branży farmaceutycznej. Lokale te – o bardzo specyficznych wymogach – muszą zostać poddane monitoringowi warunków, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, pomiar przepływu powietrza, stężenie gazów, ilość cząsteczek i pomiar ciśnienia. Do tego celu wykorzystywany jest system RMS. Stosowany jest on do rejestracji, archiwizacji i wizualizacji parametrów środowiskowych, fizycznych i elektrycznych w warunkach pomieszczeń „czystych”, magazynowych, produkcyjnych.

Niewątpliwą zaletą wentylacji mechanicznej jest fakt, że jest ona całkowicie niezależna od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Ponadto systemy wentylacji mechanicznej latem są bardzo wydajne a zimą gwarantują brak strat ciepła w pomieszczeniach. Dzięki temu nie tylko podnosi się komfort przebywania w danym lokalu, ale również rozwiązanie to jest bardziej ekonomiczne. Dzięki ograniczeniu strat ciepła zimą można zaoszczędzić na ogrzewaniu pomieszczeń. Wydaje się to być tylko niewielką bądź nawet pozorną oszczędnością, jednak w perspektywie roku daje to konkretne kwoty, których nie należy lekceważyć.