Termopompy – postaw na ekologiczne rozwiązania

Termopompy – postaw na ekologiczne rozwiązania

We współczesnych społeczeństwach można zauważyć coraz silniejszą tendencję w kierunku ekologii. W kręgu zainteresowania jest nie tylko ekologiczne i zdrowe odżywianie, ale również dbałość o środowisko naturalne.  W ten trend doskonale wpisują się termopompy. Są one znakomitym rozwiązaniem, które pozwala – ogrzewając dom – jednocześnie zadbać o środowisko oraz wygenerować pewne oszczędności dla domowego budżetu.

Zasady działania i zalety termopompy

Termopompy są urządzeniami grzewczymi, które działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Czynnikiem roboczym w termopompie jest woda i to poprzez jej ruch, bądź ewentualnie zmianę strumienia jej pola magnetycznego powstaje siła elektromagnetyczna.

Termopompy wykazują dużą przewagę nad pompami ciepła. Przede wszystkim początkowy koszt inwestycji jest niemal trzykrotnie mniejszy  w przypadku zakupu termopompy. Z tego też powodu inwestycja taka znacznie szybciej zacznie się zwracać a my też dużo szybciej będziemy mogli zacząć oszczędzać na ogrzewaniu budynku. Dodatkowo termopompy są bardzo łatwe w montażu i instalacji. Oczywiście na rynku znajdziemy fachowe firmy zajmujące się montażem jednak warto zwrócić uwagę na dużo mniejszy czas potrzebny na wykonanie tego zadania.

Dodatkowo, ogromną zaletą termopompy i jednocześnie jej przewagą nad innymi formami ogrzewania domu czy biura jest fakt, że nie ma potrzeby magazynowania paliw. W przypadku ogrzewania na węgiel, ekogroszek czy drewno, opał zawsze musiał być przechowywany w kotłowni. Wiązało się to z mniejszym lub większym brudem i zapyleniem w pomieszczeniach gdzie opał był przechowywany. Jeśli chodzi o czystość w kotłowni to przewagę ma ogrzewanie na gaz lub olej opałowy. Jednak w przypadku tych dwóch paliw musimy pamiętać, że istnieje potrzeba zainstalowania na terenie posesji zbiornika na opał. Zbiornik taki jest dość duży i raczej nie dodaje uroku najbliższemu otoczeniu. Ponadto we wszystkich tych przypadkach niezbędne jest aby pamiętać o uzupełnianiu opału czy paliwa opałowego. W przypadku termopompy nie ma zupełnie takiej potrzeby. Nie dość, że nie magazynujemy opału to jeszcze nie musimy martwić się systematyczne uzupełnianie jego zapasu. Korzystanie z termopompy do ogrzewania pomieszczeń jest szczególnie zalecane przy ogrzewaniu podłogowym. Te dwa rozwiązania współgrają ze sobą niemal idealnie.

To na co jeszcze należy zwrócić to minimalny hałas jaki generują termopompy. Producenci pomp ciepła przestrzegają przed nadmiernym hałasem emitowanym przez te urządzenia a przy zakupie należy zwrócić na to uwagę w opisywanych parametrach. Jednak w przypadku termopompy problem ten niemal zupełnie nie występuje ponieważ są to urządzenia działające bez jakiegokolwiek hałasu, zarówno przy uruchamianiu jak i przy ciągłej pracy. Niewątpliwymi zaletami, na które jeszcze należy zwrócić uwagę są możliwość modułowego sterowania elektronicznego oraz brak konieczności podłączania do komina lub wentylacji.

Do jakich instalacji termopompa?

Zainstalowanie termopompy nie jest kłopotliwym zabiegiem i w większości przypadków może ona zostać podłączona do istniejącej instalacji grzewczej. Co więcej, termopompa może z powodzeniem zasilać zwykłe grzejniki. Należy jednak zauważyć, że wówczas ogrzewanie jest mniej efektywne lub wymagana jest większa moc pompy, aby osiągnąć wymaganą temperaturę.

Doskonale we współpracy z termopompą spisuje się ogrzewanie podłogowe oraz ogrzewanie ścienne, które wykorzystuje znajdującą się pod tynkiem sieć rur z wodą. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu przy budowie nowego domu, w już istniejącej nieruchomości wprowadzenie tego typu ogrzewania będzie znacznie bardziej kosztowne i pracochłonne.

Taryfa antysmogowa

Jako że pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń wykorzystują energię elektryczną, to należy wspomnieć o tak zwanej taryfie antysmogowej. Czym ona jest i jakie niesie ze sobą korzyści?

Taryfa antysmogowa, inaczej zwana G12as, skierowana jest do klientów indywidualnych, którzy korzystają z energii elektrycznej do ogrzewania domu. Rozwiązanie to proponuje Ministerstwo Energii, aby zachęcić do bardziej ekologicznych metod ogrzewania, które eliminują wydzielanie do atmosfery szkodliwych substancji.

Taryfa antysmogowa ostatecznie została wprowadzona w życie stosunkowo niedawno, bo 29 grudnia 2017 poprzez Rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

W taryfie G12as obowiązują dwie stawki cenowe za energię elektryczną:

  • od 6:00 do 22:00- stawka taryfy G11,
  • od 22:00 do 6:00- 40%-60% stawki taryfy G11.

Stawki te mogą się różnić ze względu na dostawcę energii elektrycznej.